Ez csak egy egyszerű lista a felszereléssel amit nyári egynapos túrákon használok és pár esetben alternatívákkal amiket javasolok. Minden esetben linkeltem a regionális Amazon oldalakat, hogy láthassátok hogyan néz ki és mennyibe kerül az adott felszerelés. Ahol nem találtam a pontos terméket, de valami nagyon hasonlót igen, ott ezzel helyettesítettem, ahol csak nagyjából volt ugyanaz, inkább kihagytam.
Hátizsák
Mit használok leggyakrabban
A legutóbbi szerzeményem az Ultimate Direction 35l Fastpack, hamarosan részletesebben írok majd róla!
Mit ajánlok még
A Deuter Trans Alpine 30 hátizsákot több mint 5 éve használom napi rendszerességgel és remek állapotban van még mindig. Ha egy klasszikus hátizsákot keresel, ami kényelmes és elpusztíthatatlan, melegen ajánlom.
Néha a Lowe Alpine Lightflite 25 hátizsákra esik a választásom. Nagyon könnyű de mégis meglepően sok funkcióval rendelkezik, jól jöhet olyan túrák esetén, ahol egy kisebb hátizsákot kell egy nagyobban elvinni. Mielőtt rendes futó mellényt vásároltam volna, ezt használtam futáshoz és versenyzéshez is.
Víztartály
Remek szolgálatot tett a 3 literes Deuter Streamer, ami idén Norvégiában mondta fel a szolgálatot, pont a 28 kilométeres Trolltunga túra elején. Helyette egy nagyon hasonló Source Widepac-et vettem, ami még tesztelésre vár. Rövidebb túrákra a sima Decathlonos 1 vagy 2 literes tartályokat viszem.
Ruházat
Fehérnemű
Igen, tudom, kicsit vicces erről beszélni, de amikor a meredek emelkedőn izzadsz felfelé a hegyen, az utolsó dolog amire vágysz, hogy a fehérneműd megszívja magát nedvességgel és elkezdjed kidörzsölni magad. Én a Rab Merino Plus 120 Boxers alsónadrágot kedvelem.
Zokni
Bárki aki ismer, tudja, hogy imádom a zoknikat, így csak természetes, hogy rengeteg túrazoknit kipróbáltam már. Szerintem a zokni fontosságát alá szokták becsülni túrázáskor az emberek, amióta rendes túrazoknit hordok, gyakorlatilag nem hólyagosodik ki a lábam. Aktuális választásaim a Bridgedale Men’s Cool Fusion Trail Head Socks és a Bridgedale Woolfusion Trail Men’s Socks időjárástól függően.
Bakancs
Valószínűleg a legfontosabb ruházati cikk túrázáskor. Én a rugalmas talpú bakancsokat kedvelem, a merev talpuak mindenféle problémát okoznak, kezdve sarok fájdalomtól egészen térdfájásig. Szeretem a Salomon Ultra 3 Mid GTX bakancs agresszív talpát és mindketten ezt a modellt hordjuk.
Egyre népszerűbb a terepfutó cipőben való túrázás és tereptől meg tervezett sebességtől függően néha én is felkapom a Salomon Speedcross 3 cipőimet.
Nadrág
Én az a fajta ember vagyok, aki amikor csak lehet rövidnadrágban jár, nincs ez másképp a hegyen sem ahol egy Mountain Equipment Comici Shorts nadrágot nyüvök egy ideje.
Tavasszal és ősszel mikor hűvösebb van meg a nagy testvérét, a Mountain Equipment Comici Pants nadrágot.
Esőnadrág
Általában a hátizsákom mélyén lapul, de mikor elindul a zuhé, rám kerül a Montane Minimus Pants nadrág.
Trikó
Általában az első rövid ujjú technikai pólót veszem fel ami a kezem ügyébe kerül, a hátizsákba meg egy hosszú ujjú kerül, mint például az Icebreaker Merino Long Sleeve Half Zip. Amikor nagyobb magasságba érek vagy lehűl a levegő, egyszerűen kicserélem a kettőt.
Szélvédő
Az Arc’teryx Squamish Hoody az egyik kedvenc felszerelésem.
Esőkabát
Ha hosszas és kemény esőre számítok, a Montane Further Faster Neo kabátot viszem. Anyaga Polartec Neoshell, ami elvileg a legjobban szellőző vízálló anyag a piacon, ami igen jól jön egy ilyen hevülős embernek, mint én.
Vészhelyzet esetére és versenyekre a Montane Minimus Smock-ot viszem magammal.
Pufi kabát
Amikor az időjárás elfajul a magasban, semmi sem jobb, mint az Arc’teryx Nuclei Hoody. Apró méretűre összeszedhető, könnyebb, mint egy átlagos polár, állja a szelet és ideális testhőmérsékletet tart. Egyike a kedvenc felszereléseimnek.
Buff
Mindenkinek kellene legyen egy buff-ja túrázáskor. Gyakorlatilag súlytalan, rengeteg színben és mintában megtalálható és multifunkcionális. Én egy High UV Buff-ot használok a nap, a szél és a hideg ellen.
Kalap
Nos, igen, tudom, hogy ezek a kalapok amelyek a nyakadat is védik a naptól nem a legdivatosabbak, hidd el, szinte mindenki aki látta megjegyzést tett az 50-es UV faktoros Columbia kalapomra. De egy hosszú túra után amikor a többiek a sebeiket fogják nyalogatni az égető nap miatt, majd megköszönöd ezt a tippet 😉
Kesztyű
Őszintén szólva még mindig keresem a tökéletes nyári kesztyűt, amiben maximálisan tudom használni az újjaim, megfelelően tapad a sziklákon (és nem ejtem el vele a telefonom, mint nemrég) és lehetőleg vízálló. Így hát ebben a kategóriában nem tudok semmiféle javaslattal jönni, azt leszámítva, hogy ne felejtsétek otthon a kesztyűt, főleg ha magas hegyre mentek vagy botokat is használtok. Bármilyen kesztyűvel kapcsolatos javaslatod van számomra, írj egy hozzászólást!
Lábszárvédő (kamásli)
Idén vásároltam az első pár Dirty Girl Gaiters lábszárvédőmet (igen, tényleg ez a márka neve) és őszintén szólva nem tudom hogyan éltem eddig nélkülük. Nagyon könnyűek, meggátolják, hogy kavicsok, ágacskák, por és sár menjen a bakancsomba, így nem kell minden félórában megállnom “üríteni”. Bónuszként mindenféle menő színben meg mintában megtalálható és meglepően tartós a súlyához képest.
A “lányok” előtt egy Montane kamáslit használtam nyáron.
Napkrém
Tulajdonképpen általában nem hordom magammal a napkrémet, csak jó alaposan bekenem magam a túra elején és melegen ajánlom, hogy tedd te is ezt, még ha az a fajta is vagy, akit “nem éget a nap”. Magas hegyen 50 faktoros krémet használok és a “traktorista” barnulásom így is novemberig tart.
Túrabot
Nemrég vettem meg az első pár szénszálas Z-típusú túrabotjaimat és egyszerűen imádom őket. Eleinte kicsit kételkedtem benne, hogy a Black Diamond Distance Carbon Z botok bírják majd a 90 kilomat, de egyelőre semmi gondom nem volt velük sem túrázáskor sem szaladáskor.
Még mindig megvannak a régi Black Diamond Trail Shock botjaim, melyek továbbra is jó állapotban vannak és mostanában a barátnőm használja őket.
Fejlámpa
Tulajdonképpen ezzel kellett volna kezdenem, mert szerintem ez a legfontosabb felszerelés túrázáshoz. Ha rád sötétedik és nincs mivel fényt csinálj amíg vissza nem érsz a civilizációba – hát jól megszívtad. Több fejlámpát is próbáltam a Petzl-től és a Black Diamond-tól, de egyikkel sem voltam igazán megelégedve. Jellemzően akkor hagytak cserben, amikor a legkevésbé kellett volna, legutóbb a hegy tetején egy téli túrán! Az utóbbi időben egy Nitecore HC50-et használok és egyelőre nagyon meg vagyok vele elégedve. A fenti eset óta mindig hordok magammal csere elemeket ÉS egy csere lámpát csere elemekkel.
Csere lámpának egy régi Petzl modellt hordok magammal amit már nem gyártanak, viszont sokan javasolják a Petzl e+LITE modellt vészhelyzeti fejlámpának.
Navigáció
Az utóbbi időben a Samsung Galaxy S7-es telefonomat használom a Fitbit Charge 2-vel együtt, hogy lementsem az érdekesebb túrák GPS útvonalát. Sajnos hosszabb túrák esetén nem működik tökéletesen, általában levágja az elejét, gondolom a Fitbit memóriája limitált és emiatt. Régebben a Suunto Ambit 2R órámmal mentem túrázni is, de a telefon mindig nálam volt egy letöltött offline GPS térképpel rajta. Természetesen klasszikus térképet is viszek magammal legtöbbször.
Biztonság
Más tájakon lehet, hogy ez nem probléma, de itthon nem indulok el egy ultrahangos kutyariasztó nélkül, főleg ha falvak közelében tervezek járni. Nem működik mindig, de jobban szeretem, ha ott van nálam elővigyázatosságból.
Higiénia
Amit ebben a kategóriában megemlítek valószínűleg a legtöbb embernek magától értetődik. Viszont ha hiszitek, ha nem, egy időben fogalmam sem volt ezeknek a termékeknek a létezéséről, ezért mégis leírom, hátha valakinek segítek ezzel.
Mindig viszek magammal egy apró kézfertőtlenítő gélt (75 ml-es kiszerelésben). Egyszerűen amit a helyi hipermarket-ben megkapok, általában Touch vagy Sanytol márkájut (a Decathlonban kapható Aptonia márkájú is).
És természetesen amikor hív a természet, a nedves törlőkendők elengedhetetlenek (csak ne hagyjátok őket a természetben, mert a legtöbbjük nem bomlik le). Valószínűleg ebben az esetben is a legegyszerűbb a helyi boltban megvenni, de azért hagyok lentebb pár linket, hogy lássátok miről van szól.
Vízszűrő
Jellemzően a természetben megtalálható vízforrások biztonságosak Erdélyben és általában elég vizet viszek magammal az egész napra. De néha, amikor nem vagyok benne biztos, hogy lesznek-e források útközben, vagy, hogy mennyi időbe fog telni a túra, viszem a Sawyer Mini szűrőt.
Hőmérséklet és szél sebesség
Ez semmiképp sem kötelező felszerelés, de a kíváncsiak számára akik PONTOSAN tudni akarják a hőmérsékletet és a szél sebességét, ajánlani tudom a Kestrel 2000 nevű eszközt.
Elsősegély csomag
Én csak egy egyszerű Kilimanjaro márkájú elsősegély csomagot vettem a Hervis-ből, fáslival, ragtapasszal és egyebekkel és idővel adtam hozzá dolgokat, mint gyulladáscsökkentő és allergia ellenes tablettákat. Nagyobb outdoor cégektől találhattok komplexebb elsősegély csomagokat is.
Mit NEM viszek
Egynapos túrákra abszolút semmi értelmét nem látom kést, bicskát vinni és halvány lila gőzöm sincs, hogy miért vannak annyian rákattanva a bicska témára amikor túrázásról van szó. Ha te tudod, légyszíves világosíts fel a hozzászólásoknál.
Ritkán viszek főzőt túrázni, jellemzően jól meg vagyok hideg kajával pár napot, akár egy hetet is és inkább megspórolom azt a súlyt. Ja, és nincs szükségem kávéra ahhoz, hogy élni tudjak.
Valóban fontos a zokni. Én az egynapos túrák esetében is viszek cserezoknit, mert ha eső vagy izzadás miatt átnedvesedik akkor jól esik lecserélni és elkerülni, hogy felázzon a talpam. Ugyanakkor nincs az a túrazokni/bakancs combó ami megvédene a hólyagoktól ha már évek óta nem voltál túrázni 😉
Igen, vannak esetek amikor jól jöhet és könnyű, nem foglal sok helyet. Kérdés, hogy hány pár cserét viszel? 🙂
Az eső ellen védenie kellene a vízálló bakancsnak, max. fentről esik be ha rövidnadrágban maradsz, de vizes fű is “csodákra képes” 🙂
Ja, ha elszokik a szervezet a megerőltetéstől, gondolom könnyebben dagad, de damage control-ra akkor is jó a megfelelő zokni és lábbeli 😉
Bicska. Szerintem ugyanaz a kategória mint a kutyariasztó vagy az elsősegély csomag. Ha gégemetszést kell alkalmaznod a társadon és közben megtámadja egy kutya is, mivel fogsz keresztet faragni? 😀
Nem, az a kategória a revolver, az amcsik nagy része azzal jár túrázni “medve ellen”. Pedig azzal csak jobban felbosszantják, főleg egy grizzlyt ami arra őshonos 🙂
Kutya riasztó: amióta egyszer nélküle indultam el teljesítménytúrára súlyspórlás gyanánt és azt hittem ott fogok maradni az 5-6 darab 30+ kilós juhászkutya között, azóta nem spórolok (megjött a juhász az utolsó másodpercben).
Elsősegély csomag: a Fogarasban a La trei pasi de moarte kábelein vágta el a kezét a társam és helyben kellett befáslizzam.
Tavaly elindultam nélküle, mert csak az erdőbe megyünk (mondjuk, hogy “nyársért”). Persze olyat vágtam az ujjamba a frissen élezett késsel, hogy a nyoma megmarad örökre és a társaim csak remélték, hogy nem ölben kell levigyenek a 30+ fokos hőségben.
Pingback: Ajándék ötletek túrázóknak: hogyan válasszunk megfelelőt?